جالبکده
اخبار جهان

اسکیمر چیست?

اسکیمر دستگاهی الکترونیکی جهت انجام اسکیمینگ یا کپی کردن اطلاعات کارت های بانکی برای برداشت است.

اما نحوه کار آن چگونه است?در ادامه این مطلب از وب سایت جالبکده با چگونگی عملکرد اسکیمر و شیوه های نوین سارقین برای سو استفاده از حساب های بانکی شما آشنا می شویم.
مدتی است در فضای مجازی اخباری مبنی بر کلاهبرداری اینترنتی یا برداشت از حساب بدون اطلاع و اجازه شخص منتشر می شود که ممکن است ترس را به دل هر کسی راه بدهد.
به گزارش سایت پلیس جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در تاریخ ۲۶ دی ماه سال ۹۷ فردی به هویت “م”که از سارقین به نام فضای مجازی است دستگیر شد.علت هم شکایت چهار نفر از اهالی شهر تهران مبنی بر برداشت حدود ۱۱۰میلیون تومان از حساب هایشان بوده است.
که طی اظهارات جناب سرهنگ کاظمی رئیس پلیس فتای تهران بزرگ :این شخص در سوپر مارکت خود با استفاده از اسکیمر اقدام به کپی کردن اطلاعات کارت بانکی مشتریان خود نموده و مبالغ زیادی را به حساب خود واریز نموده است.
اسکیمر

عملکرد اسکیمر:

شایع ترین حالت برای سو استفاده از کارت بانکی شما با دستگاه کارتخوان فروشگاهی (پوز )است.که قطعه ای الکترونیکی کوچک به ابعاد کمتر از یک گوشی موبایل ساده در زیر کارت خوان نصب می شود که هنگامی که شما کارت را به فروشنده می دهید فقط با یکبار کشیدن کارت در اسکیمر اطلاعات شماره کارت شما کپی شده است. قسمت شیرین ماجرا برای سارقین ارائه رمز کارت هست که وقتی چهار رقم را به آن ها می دهید کار تمام شده است.سپس اطلاعات ذخیره شده اسکیمر بر روی کارت خام بانکی کپی شده و فرد با در دست داشتن رمز شما به راحتی اقدام به برداشت یا انتقال پول به حساب های خود می کند.

 اسکیمر
حالت بعدی هم با استفاده از دستگاه عابر بانک است که البته بسیار کمتر رخ می دهد.
در این روش سارقین در ورودی درگاه کارت دستگاه،یک اسکیمر کوچک نصب میکنند و هنگامی که کارت را وارد میکنید اطلاعات کپی می شود.برای اطلاع از رمز کارت یک دوربین بسیار کوچک به اندازه نوک خودکار در زیر اسکیمر مشرف به کیبورد دستگاه نصب می شود که وقتی رمز را وارد می کنید.تصاویر ضبط شده و در اختیار سارقین قرار میگیرد.
حالت بعدی برای به دست آوردن رمز شما این است که یک صفحه کلید دیگر به جای صفحه کلید اصلی یا روی آن نصب می شود که به محض وارد کردن رمز آن را ذخیره میکند.
در خصوص دستگاه های عابر  مربوط به خود شعبات بانک ها و موسسات نگرانی زیادی نیست چون بانک مرکزی طی دستورالعملی تمامی بانک ها را موظف به نصب آنتی اسکیمر روی دستگاه های عابر نموده است.همچنین دوربین های مدار بسته موجود، سارقین را از نصب این اسکیمر ها منصرف می کند.

اسکیمر

راه های پیشگیری:

طی توصیه های پلیس از ارائه رمز کارت به خصوص به فروشنده های بین راهی و افراد ناشناس خودداری کنید.
حتی الامکان برای خرید از پول نقد استفاده نمائید و در مکان های مورد اعتماد از کارت بانکی استفاده کنید.
 کارت را خودتان در دستگاه پوز مغازه بکشید و رمز را وارد کنید.(که این مورد در تمامی دستگاه ها به صورتی متنی روی نمایشگر دیده می شود)
اگر کارت را به فروشنده دادید توجه کنید که دستگاه در معرض دید شما باشد اگر حس کردید فروشنده قصد دارد دور از چشم شما
عملیات را با کارت انجام دهد فورأ کارت را پس بگیرید و رمز را ارائه نکنید.
دقت کنید که کارت را یکبار در دستگاه پوز وفقط در محل تعبیه شده برای کارت، بکشد و اگر در محل نامتعارفی از دستگاه این عمل انجام شد حتمأ کارت را پس بگیرید.
سامانه پیامکی واریز و برداشت حساب(اس ام اس بانک)خود را فعال کنید تا به محض برداشت های غیر معمول، اطلاع پیدا کنید و کارت خود را مسدود کنید.
برای مسدود کردن کارت هم خارج از ساعت اداری می توانید از طریق تلفن های گویا بانک،دستگاه های عابر بانک شعب اصلی و مربوط به خود کارت بانک،سایت اینترنتی  اقدام کنید.
با رعایت موارد گفته شده و اطلاع از نحوه کارکرد اسکیمر شما می توانید تا حد زیادی جلوی سو استفاده سارقین را بگیرید.
امیدواریم که مطالب ارائه شده برای شما مفید باشد.برای اطلاع سایر نزدیکان نیز می توانید این مطلب را برای آنان ارسال کنید تا از اتفاقات احتمالی جلوگیری کنید.
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا