جالبکده
اخبار جهان

با قرص wifi حامله نشوید

از چهار سال پیش رسانه ها خبر از تولید و عرضه ریز پردازنده های کنترل از راه دور برای کنترل بارداری دادند که ممکن است تا سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شوند این خبر سال گذشته هم تأیید شد و هرچند هنوز خبری از عرضه انبوه آن در بازار نیست اما طبق گزارش «گاردین» این ریزپردازنده هوشمند، درواقع تلاشی جدی برای دستیابی به نسل جدیدی از روش هایی کنترل بارداری است که مانند یک سیستم وای فای روی یک قرص عمل می کند که زنان را قادر می سازد با لمس فقط یک تکمه باروری خود را کاملاً تحت کنترل خود در آورند.

با قرص wifi حامله نشوید

در این روش ریزتراشه ای روی پوست قرار می گیرد که مقدار مناسبی از هورمون «لونورژسترل» را برای پیشگیری از بارداری آزاد می کند. این هورمون که روزانه آزاد می شود، برای مدت ۱۶ سال دوام دارد.

  • چطور عمل می کند؟

نحوه عمل این تراشه بدین گونه است که همانند کاشی های کوچک در بازی «اسکرابل» (نوعی بازی شبیه به جدول کلمات) این تراشه هم دارای تعدادی میکرو مخازن است که با پوششی از جنس تیتانیوم و پلاتین فوق العاده نازک پوشیده شده است.

هورمون مورد نظر با عبور یک جریان الکتریکی کوچک از یک باتری داخلی که به طور موقت ذوب می شود، روزانه به میزان ۳۰ میلی گرم دوز آزاد می کند. این تراشه را می توان به راحتی و از راه دور با استفاده از سیستم بی سیم خاموش کرد. این روش همچنین نیازی به روشهای بالینی ندارد که برای غیرفعال کردن دیگر ابزارهای پیشگیری مورد استفاده است.

با قرص wifi حامله نشوید

دکتر رابرت فارا از محققان (MIT) می گوید: {توانایی روشن و خاموش کردن این تراشه یک امتیاز عالی برای کسانی است که قصد برنامه ریزی برای خانواده خود دارند، زیرا دسترسی یا هرگونه تغییر در برنامه ریزی این ریزتراشه ها فقط از سوی کسی ممکن است که این تراشه را در بدن  خود دارد زیرا هر گونه تماس با این ریزتراشه های کاشته شده، فقط از طریق تماس با پوست ممکن است}.

علاوه بر این نوعی رمزگذاری ایمن هم در مورد این ریزتراشه ها انجام شده است که از هر گونه مداخله یا تلاش برای تغییر و دستکاری برنامه های آن جلوگیری می کند.» | فررا همچنین می گوید: «در ساخت این تراشه، ایده استفاده از یک غشای نازک شبیه یک فیور الکتریکی چالشی ترین مشکلی بود که با نهایت خلاقیت موفق به حل آن شدیم.»

بیل گیتس در جهان میکروپردازنده های زیستی گزارشگر گاردین معتقد است که ریز پردازنده های ویژه کنترل بارداری که از سوی محققان MIT و با حمایت مالی «بیل گیتس» طراحی و ساخته شده اند، به عنوان «کاشت قرصهای دیجیتال»، انقلابی در کنترل رشد بی رویه جمعیت جهان است که فشار و هزینه های هنگفتی را بر طبیعت و بشریت وارد کرده است و علاوه بر آن به زنان این امکان را میدهد که هورمون های بدن خود را با لمس یک دکمه کم یا زیاد کنند.

با قرص wifi حامله نشوید

ایده ساخت و به کارگیری ریز تراشه ها نخستین بار در دهه ۱۹۹۰ پروفسور «رابرت لانگر» (Robert Langer) از محققان MIT مورد توجه و توسعه قرار گرفت. رابرت لانگر، بنیانگذار تعداد زیادی از شرکت های زیست فناوری یا بایوتکنولوژی بود و بیش از ۸۰۰ امتیاز ثبت اختراع را در کارنامه خود داشت.او به عنوان مهندسی شهرت دارد که بیشترین استناد و ارجاع به او در تاریخ شده. آزمایشگاه او و تحقیقاتش در زمینه انقلاب در کنترل موالید، در سال ۲۰۱۲ توجه بیل گیتس را به خود جلب کرد.

رابرت لانگر به تازگی شرکتی در زمینه کاربرد فناوری میکرو پردازنده ها ایجاد کرده است. این شرکت در حال حاضر در زمینه کاشت میکرودوزها برای مقابله با بیماری پوکی استخوان فعالیت می کند. متخصصان می گویند تا دو سال دیگر اگر آزمایشهای بالینی که از سال آینده در ایالات متحده شروع می شود موفقیت آمیز باشد، این دستگاه با قیمتی رقابتی در اختیار مصرف کنندگان خواهد بود.

با قرص wifi حامله نشوید

کاربران می توانند بسته به شرایط بدنی خود ریزتراشه را در شکم، بازو یا باسن نصب کند. هرچند اخباری حاکی از تحقق این پیش بینی در سال جاری در دست نیست اما سرعت و وسعت تحولات در حوزه کاشت میکروچیپها در بدن با کاربردهای مختلف به قدری زیاد و گسترده است که بعضی از آنها به ویژه در حوزه ویرایش ژنی تحقق چنین ایده هایی را اثبات می کند.

وبسایت جالبکده

منبع:ایسنا

بیشتر بخوانید:

شارژ رایگان ۱۰۰۰ تومان تا ۶۶۰۰۰ تومان

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا