جالبکده
اخبار جهان

دو گونه در حال انقراض

  • لاک پشت سبز:

لاک پشت های سبز یکی از شش گونه لاک پشت های دریایی (Cheloniidae) دنیا هستند که در آبهای کشورهای مختلف از جمله آنگولا، غرب استرالیا، بحرین، بنگلادش، باربادوس، برزیل، چین، کاستاریکا، کوبا، مصر، فرانسه، گوام، هائیتی، اندونزی، جامائیکا، ژاپن، کویت، مالدیو، نیوزیلند، نیکاراگوئه و … به صورت بومی یافت می شوند.

اما زادآوری آنها بیشتر در گینه و گینه بیسائو ثبت شده است. این لاک پشتها در عین حال یکی از چهار گونه لاک پشت های دریایی ایران هستند که در آبهای خلیج فارس و دریای عمان زیست می کنند. آنها در مجموع آبهای گرم و نیمه گرم را ترجیح میدهند و محدوده پراکنش جهانی شان هم تا مدار قطبی امتداد پیدا کرده است.

دو گونه در حال انقراض

لاک پشت های سبز برخلاف سایر لاک پشت دریایی، تقریبا رژیم علفخواری انحصاری دارند؛ بنابراین احتمال مشاهده آنها هنگام چرا روی علفهای دریایی و جلبک ها زیاد است. بررسی ها نشان داده که لاک پشت های سبز جوان بیشتر، رژیم همه چیز خواری دارند اما ترکیبات کامل غذایی آنها هنوز به درستی شناخته نشده است.

این گونه از لاک پشت ها معمولا عمر طولانی دارند و بیش از ۵۹ سال هم طول می کشد تا از نظر جنسی به بلوغ برسند. پژوهشگران در یکی از تحقیقات جالبی که روی جمعیت این گونه در برزیل انجام دادند، مهاجرت خارق العاده ای به مسافت تقریبی  ۲٫۲۵۰کیلومتر از آبهای ساحلی برزیل تا جزیره آتشفشانی اسنشن (Ascension Island) در اقیانوس اطلس را ا ثبت کردند. این ثبت گواه تمایل لاک پشت های سبز به مهاجرت های طولانی است.

لاک پشت های بالغ سبز معمولا خلیج ها، تالاب ها و و مناطق کم عمق دارای علف دریایی را از نظر از زیستگاهی ترجیح می دهند اما در مقابل افراد نابالغ یا بیشتر وقت خودشان را در آب های کم عمق ساحلی دارای بستر علف های دریایی می گذرانند. لاک نرم افراد نابالغ باعث می شود که در برابر دشمنان طبیعی از جمله کاکایی ها، کوسه ها و دلفین ها آسیب پذیر  باشند اما تهدیدهای بقای آنها فراتر از اینهاست جمعیت این گونه از لاک پشت دریایی در ایران متوسط برآورد شده است اما این برآورد صرفا یک تخمین غیر علمی است.

لاک پشت های سبز از نظر درجه بندی حفاظتی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (آی یوسی ان) در رده در معرض خطر ( Endangered , EN ) قرار می گیرند. بقای این لاک پشتها را طیف وسیعی از تهدیدها اعم از توسعه های تجاری و مسکونی سواحل، بهره برداری از آبزیان، تخریب زیستگاه و فرسایش، تجارت غیرقانونی، جمع آوری تخمها به دست انسان ها، استفاده از گوشت آنها برای تهیه خوراک، صید ضمنی یا اتفاقی در تورهای ماهیگیری، تغییرات اقلیمی و آلودگی به مخاطره انداخته است.

دو گونه در حال انقراض

لازم به یادآوری است که این گونه در ضمیمه i کنوانسیون جهانی تجارت گونه های گیاهی و جانوری در خطر انقراض (سایتیس) قرار دارد. منظور از ضمیمه i گونه هایی هستند که تجارت آنها به شدت تحت کنترل قرار دارد.

لاک پشت پوزه عقابی:

پراکنش جهانی لاک پشت های پوزه عقابی شامل نواحی ساحلی اقیانوس های آرام، اطلس، هند، دریای سرخ و مدیترانه است .نام پوزه عقابی در اصل برگرفته از پوزه باریک و نوک تیز این لاک پشتهاست.

از سوی دیگر طرح لاک آنهاهم متمایز و در قسمتهای حاشیه ای، اره مانند است. شکل متمایز و رنگ خارق العاده روی لاک این لاک پشت ها باعث شده که تجارت غیرقانونی آنها رونق بیشتری داشته باشد. این لاک پشت ها اغلب در آبهای اقیانوسی مناطق حاره یافت می شوند و می توان گفت که از جمله گونه های شاخص صخره های مرجانی هستند.

دو گونه در حال انقراض

لاک پشت های پوزه عقابی از نوک تیز و باریک خودشان برای تغذیه در قلمرو صخره های مرجانی استفاده می کنند. اسفنجهای دریایی یکی از غذاهای مورد علاقه این گونه است اما آنها در عین حال از شقایقهای دریایی و عروس های دریایی هم تغذیه می کنند. در هر صورت لاک پشت های پوزه عقابی، نماد سلامت و پویایی اکوسیستم های مرجانی هستند لاک پشت های دریایی نماینده زنده ای از یک گروه خزندگان هستند که دیگر در روی کره زمین وجود ندارند و در حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش به دریا مهاجرت کرده اند. الگوی جابه جایی لاک پشت های پوزه عقابی، تمام مهاجرتی تعریف شده است.

لاک پشت های پوزه عقابی در سواحل جنوب ایران تخم گذاری می کنند و وضعیت جمعیت آنها متوسط برآورد می شود. لازم به ذکر است که این برآورد جمعیت، صرفا یک تخمین حدودی است.

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (آی یوسیان) گرایش جمعیتی این گونه را در سطح جهانی، کاهشی تخمین میزند و آن را در رده به شدت در معرض خطر (Critically Endangered, CR) قرار داده است. این درجه حفاظتی دقیقا مشابه درجه حفاظتی است که برای یوزهای آسیایی به عنوان شاخص ترین گونه جانوری کشور ما تعریف شده است.

. کارشناسان می گویند که مهم ترین دلیل کاهش جمعیت لاک پشت های پوزه عقابی، تجارت غیرقانونی لاک آنها در قرن بیستم بوده است. درست است که جمعیت های قابل توجهی از این گونه هم اکنوندر مناطقی مانند استرالیا وجود دارد اما واقعیت این است که هیچ تضمینی وجود ندارد که این جمعیت ها بتوانند در طولانی مدت لاک پشت های پوزه عقابی را نجات دهند که در سطح جهانی و حتی منطقه ای جمعیتشان رو به زوال است.

ارزیابی های اخیر به وضوح نشان میدهد که برای حفاظت از این گونه باید نه تنها زیستگاه های دریایی بلکه حتی زیستگاه های خشکی را هم حفاظت کرد. لاک پشت های پوزه عقابی همانند لاک پشت های سبز در ضمیمه کنوانسیون جهانی تجارت گونه های گیاهی وجانوری در خطر انقراض (سایتیس) قرار دارند.

دو گونه در حال انقراض

چنانچه پیش تر هم گفته شد، منظور از ضمیمه i گونه هایی هستند که تجارت آنها به شدت تحت کنترل قرار دارد تهدیدهایی که در حال حاضر بقای این گونه را نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان به مخاطره انداخته است، عبارت اند از توسعه مناطق تجاری و مسکونی، بهره برداری از آبزیان، آلودگی های ناشی از فعالیتهای مختلف صنعتی و نظامی، استخراج نفت و گاز، فعالیتهای تفریحی انسانی که باعث ایجاد ناامنی و نگرانی برای لاک پشتها شده، تغییرات اقلیمی و تأثیرات ناشی از وضعیت های حاد و بی ثبات جوی.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

اینترنت رایگان تا ۱۰۰گیگ

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا