جالبکده
اخبار جهان

سهمیه بندی بنزین

مخالفت مجلس با سهمیه بندی بنزین

در روز های اخیر خبری که بیشتر توجه مردم ایران را به خود جلب کرده است سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن است.

روز چهارشنبه مورخ ۱۱/۲/۱۳۹۸ خبری مبنی بر سهمیه بندی بنزین از ساعت ۲۴۰۰ و افزایش قیمت آزاد آن در یکی از خبر گزاری ها اعلام شد که با توجه به حساسیت خبر و اهمیت آن برای مردم به سرعت در بین شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف خبری پخش شد و سهمیه بندی بنزین مثل  یک شایعه بزرگ بین مردم دست به دست شد.

هجوم مردم به سمت پمپ بنزین در سراسر کشور و تشکیل صف های کیلومتری یکی از تبعات این خبر بود که باعث ایجاد مشکلاتی نیز شد.

سهمیه بندی بنزین
افزایش قیمت بنزین

اما در نهایت با تکذیب مقامات کشوری در خصوص عدم سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن تا اطلاع بعدی مقداری از التهاب و استرس مردم کاسته شد.

 

سهمیه بندی بنزین
صف بنزین

♦  مسبب شایعه سهمیه بندی بنزین که بود؟

پیشتر خبرگزاری فارس اعلام کرده بود خبر آغاز سهمیه بندی بنزین توسط یکی از مسئولین وزارت نفت به آن خبرگزاری داده شده است که در این خصوص زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بعدازظهر شنبه پس از احضار به دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شد.

سهمیه بندی بنزین
صف بنزین

 

سهمیه بندی بنزین
صف بنزین

♦  سرنوشت سهمیه بندی بنزین چه می شود؟

در ادامه مطلب توجه شما را به اظهار نظر تعدادی از مسئولین محترم در خصوص سهمیه بندی بنزین جلب می کنیم.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی هم در تشریح نشست فراکسیون نمایندگان ولایی که با دستور کار بررسی التهاب ایجاد شده پس از شایعه افزایش قیمت بنزین در جامعه  تشکیل شد، گفت:

 در این نشست که با مشارکت نمایندگان این فراکسیون برگزار شد نمایندگان تاکید کردند برای افزایش قیمت بنزین مجوز قانونی در دست دولت نبوده و دولت نمی تواند قیمت بنزین را بدون مصوبه مجلس افزایش دهد.

 

به نقل از تسنیم، علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت:

سهمیه بندی بنزین فعلاً از سوی دولت منتفی شده و زمانی برای آن اعلام نشده است.

این مقام ضمن توضیح خواستن از دولت افزود:

 قطعاً افزایش یکباره قیمت حامل‌های انرژی بر اقتصاد کشور تأثیر منفی خواهد گذاشت.

نماینده مردم ساری در مجلس تاکید کرد که نمایندگان در بررسی بودجه سال ۹۷ و ۹۸ با افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفت کرده بودند و خاطر نشان نمود:

قطعاً سهمیه ‌بندی بنزین به کاهش مصرف منجر نخواهد شد و ممکن است تنها درآمد کمی را برای دولت داشته باشد که بار منفی این موضوع درآمدها را پوشش می‌دهد.

سهمیه بندی بنزین
سهمیه بندی بنزین

عضو هیئت رئیسه مجلس این سوال را مطرح کرد که “آیا دولت از عواقب این تصمیم خود خبر دارد یا خیر؟” و افزود: گران شدن حامل‌های انرژی قطعاً در شرایط فعلی منجر به افزایش تورم و رکود خواهد شد.

یوسف‌نژاد خاطر نشان کرد:در شرایط فعلی ریسک افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی بالا است، گفت: دولت به‌دلیل مسائل اجتماعی و اقتصادی باید از تصمیمی که گرفته صرف نظر کند تا در یک فضای کارشناسی به‌دنبال حل مشکل باشیم.

وی گفت: دولت اگر بخواهد قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد باید متمم بودجه به مجلس ارائه کند،

این مقام در دنباله گفته های خود اظهار داشت: باید مشخص شود افزایش درآمدها ناشی از فروش حامل‌های انرژی در چه محلی هزینه خواهد شد تا مجلس این موضوع را قانونی کند، اگرچه نمایندگان مجلس با این تصمیم دولت برای افزایش قیمت‌ها مخالف هستند.

سهمیه بندی بنزین
افزایش قیمت بنزین

♦  مخالفت مجلس با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین

ایلنا نوشت: یک رای استمزاجی از نمایندگان گرفته شد که بر اساس آن مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالفت کرد.

مهرداد بائوج لاهوتی درباره آخرین تصمیم گیری‌ها درباره قیمت بنزین و سهمیه بندی اظهار داشت:  در جلسه غیر علنی امروز با دولت، یک رای استمزاجی از نمایندگان گرفته شد که بر اساس آن مجلس با افزایش قیمت مخالفت کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: بر پایه نتیجه رای گیری امروز مبنی بر عدم افزایش قیمت بنزین، قیمت‌ها طبق روال کنونی ادامه می‌یابد و سهمیه بندی بنزین هم صورت نمی‌گیرد.

امروز جلسه‌ای غیر علنی با موضوع بنزین و  با حضور وزرای نفت، کشور و اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه  و نمایندگان مجلس برگزار شد.

 

 

با جالبکده همراه باشید.

 

-بیشتر بخوانید:

اسکیمر چیست?

 

برچسب ها

یک نظر

  1. بازتاب: کامبک رویایی لیورپول در مقابل بارسلونا - جالبکده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا