جالبکده
اخبار جهان

فرار از سرطان

  • بیسفنول آ ماده ی سرطان زا:

تقریبا در ۹۵ درصد بندرهای آمریکا آثار بیسفنول آ (BPA) مشاهده شده است؛ یک ماده شیمیایی که به طور گسترده برای ساخت پلاستیک، مواد غذایی کنسرو شده و سیلانت های دندان پزشکی استفاده می شود. مطالعه روی جانوران نشان داده است که BPA که مانند هورمون جنسی استروژن است، می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم به مغز، تخمدان ها و حتی اسپرمها آسیب بزند و موجب بروز بیماری هایی مانند چاقی و سرطان، به خصوص در کودکان شود.

فیلیپ لانداریگان Philip Landrigan – مدیر مرکز سلامت کودک مونت سینای در نیویورک- از این مساله ابراز نگرانی می کند و می گوید: «هرچند این مطالعات هیچ وقت روی انسان انجام نشده اند، اما نمی توان از این نشانه ها چشم پوشی کرد. » وقتی در سال ۲۰۰۳ موسسات ملی سلامت در برنامه ملی سم شناسی در این مورد تحقیق کردند، شرکتهای تولید کننده، با نفوذ در داوری ها این ماده را بی خطر جلوه دادند.

مدتی گذشت تا در سال ۲۰۰۸ سازمان نظارت بر غذا و دارو، نامه ای به کمیسیون انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان آمریکا نوشت که BPA بی خطر است، هرچند این سازمان بعدا اعتراف کرد که نتایج، تحت تاثیر نفوذ شرکتهای بزرگ مرتبط با آن بوده است، نکته ای که هرچند در مجلات منتشر نشد ولی به وسیله متخصصان دانشگاهی از آن با عنوان «تحقیقات آزمایشی ناقص» یاد و از آن انتقاد شد. در ماه مارس ۲۰۰۹ یک تیم متشکل از متخصصان بین المللی اعلام کردند که ارزیابی سازمان غذا و دارو مبنی بر بی خطر | بودن BPA، ناقص و غیرقابل اطمینان است. ژانویه گذشته، سازمان غذا و دارو درنهایت اعتراف کرد که نگرانی هایی در مورد اثرات خطرناک  BPA روی سلامتی جنین و کودک دارد.

فرار از سرطان

سازمان ملی بهداشت هم قول داد که ۳۰میلیون دلار برای انجام تحقیقات روی این مساله در سال جاری بپردازد. سیاستمداران از جمله سناتور کالیفرنیا، دیانا فینستین Dianne Feinstein، هم در شهرهای مختلف با هزینه های زیاد جلوی استفاده از آن را گرفتند. البته گروههای صنعتی مثل انجمن تولید کنندگان خواروبار و اتاق بازرگانی آمریکا با ممنوعیت استفاده BPA مخالفت کردند و ابراز می کردند که این ماده سالم است و این قانون ممکن است هزینه زیادی داشته باشد. در میان این اعتراض ها، شرکت های بزرگ مثل گربر و نالگن عدم استفاده از آن را شروع کرده اند.

کاملا قابل درک است که بیماری های زیادی در کنار این مواد وجود دارد اما اینکه چرا جمع آوری نمیشوند خود جای تامل دارد.

بهترین توصیه برای فرار از سرطان،فاصله گرفتن و کنار گزاشتن بطری های پلاستیکی میباشد.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بشتر بخوانید:

چرا شیر را سلطان جنگل نامیده اند؟

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا